Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – czym są i czym się różnią?
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia. Wyglądają podobnie i korzystają z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego (konwersję) na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej (ciepła) do podgrzania płynu (np. wody).
Kolektory słoneczne
Zajmujemy się sprzedażą i montażem nowoczesnych kolektorów słonecznych. Proponowane przez nas rozwiązania, choć pozornie wydają się drogie, bardzo szybko się zwracają. Korzystanie z kolektorów słonecznych to oszczędności wynoszące nawet do 80% dla przygotowania ciepłej wody oraz do 30% w ogrzewaniu, w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii.
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony prąd stały przepływa przez inwerter (falownik) i zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.
Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane wszędzie tam, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej przez panel fotowoltaiczny w ciągu roku , można przyjąć, że dla instalacji skierowanej na południe o mocy 1 kWp wytworzy około 900-1100 kWh energii elektrycznej.
Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zależy od ilości promieniowania słonecznego, które w danym okresie pada na moduł fotowoltaiczny , kąt oraz kierunek ułożenia modułów, a także sprawność zastosowanych urządzeń.
Można przyjąć, że typowa rodzina potrzebuje ok. 4000 kWh rocznie. Chcąc produkować tyle energii z paneli słonecznych należy zainstalować zestaw o mocy 4-5kW
Montujemy kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne w budownictwie mieszkaniowym, na hotelach, obiektach rekreacyjnych, sportowych i użytkowych.